Boom na rynku mieszkaniowym trwa

Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa prawdziwy boom. Ilość budowanych mieszkań oraz wydawanych pozwoleń na budowę jest obecnie większa niż kiedykolwiek.

W przeciągu pierwszych pięciu miesięcy 2017 roku, czyli od stycznia do końca maja, wydano pozwolenia na budowę aż 58 tysięcy nowych mieszkań. To o połowę więcej niż rok temu. Oznacza to, że w kolejnych miesiącach deweloperzy jeszcze bardziej się ożywią i rozpoczną setki nowych inwestycji.

Do końca maja rozpoczęła się budowa aż 42 tysięcy mieszkań, co jest liczbą o 1/4 wyższą niż w tym samym okresie rok temu. Gdy trwające inwestycje zakończą się, na polski rynek trafi mnóstwo lokali mieszkalnych, które są budowane obecnie w wysokim standardzie i stają się coraz bardziej zachęcające dla kupujących.

 

Rynek mieszkaniowy w dużych miastach wciąż nienasycony

Analitycy rynku zwracają uwagę, że najwięcej mieszkań powstaje i będzie powstawało w największych polskich miastach, gdzie rynek wciąż nie jest nasycony. Zgodnie z ich szacunkami, potrzeba jeszcze przynajmniej pół miliona mieszkań, aby zapotrzebowanie było spełnione. Rosnąca liczba inwestycji deweloperskich nie jest przypadkowa. Jest to odpowiedź na wzrastające potrzeby rynku. Polacy kupują coraz więcej mieszkań, ponieważ poprawia się jakość ich życia. Bezrobocie maleje, zarobki rosną, a kredyty są stosunkowo tanie. Coraz więcej osób decyduje się też na zakup mieszkania w celach zarobkowych, czyli na wynajem. Taka forma lokowania oszczędności jest ostatnio znacznie bardziej opłacalna niż lokaty bankowe.

Jak długo potrwa jeszcze mieszkaniowy boom? Obserwując obecne przyspieszenie na rynku można przewidywać że jeszcze kilka lat. Potem zainteresowanie mieszkaniami powinno zacząć się stopniowo osłabiać.

Góra strony

Osiedle 7 Życzeń