Coraz więcej obcokrajowców chce kupować mieszkania w Polsce

Zainteresowanie mieszkaniami w Polsce rośnie wśród obcokrajowców. Każdego roku zwiększa się liczba metrów kwadratowych trafiających do osób z zagranicy. Dane statystyczne pokazują, że w 2016 kupiły one w Polsce o 24% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Do ich rąk trafiło 6,4 tys. lokali mieszkalnych. Dlaczego zainteresowanie nieruchomościami wzrosło i jakie korzyści daje obcokrajowcom posiadanie nieruchomości w naszym kraju?

Mieszkania na zarobek lub na własny użytek


Pierwszą grupą osób, które decydują się na zakup mieszkania, są ci, którzy planują przeprowadzić się do Polski i samodzielnie w nim mieszkać. W tej grupie najwięcej jest Ukraińców, którzy chętnie migrują do Polski zwłaszcza w ostatnich latach. Zupełnie inną motywację mają osoby, które na zakupionych w Polsce mieszkaniach chcą zarobić. Ci zwykle pochodzą z Europy Zachodniej i decydują się na zakup nieruchomości w którymś z dużych miast lub na kupno apartamentu w jednym z nadmorskich kurortów. W tym pierwszym przypadku zyski płyną z wynajmowania mieszkania lokatorom, zaś w tym drugim – z turystyki, która w Polsce dynamicznie się rozwija.

Gdzie w Polsce obcokrajowcy najchętniej kupują mieszkania?Największym zainteresowaniem cieszą się duże Polskie miasta: Warszawa, Kraków i Wrocław. W województwie mazowieckim osoby z zagranicy nabyły w zeszłym roku prawie 294 tys m2, w małopolskim ponad 99 tysięcy, a w dolnośląskim – ponad 57 tys. Zgodnie z opinią ekspertów, zainteresowanie polskimi mieszkaniami wśród obcokrajowców będzie w najbliższych latach rosło jeszcze bardziej. Można się spodziewać zakupów nie tylko ze strony Niemców, Brytyjczyków czy Skandynawów, ale także Austriaków, Francuzów oraz Szwajcarów.
Góra strony

Osiedle 7 Życzeń