Deweloperzy biją kolejne rekordy

Rynek mieszkaniowy w Polsce galopuje, a świadczą o tym statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Z każdym miesiącem deweloperzy biją kolejne rekordy.

 

Imponujące rekordy na rynku mieszkaniowym

Największe wrażenie robią dane dotyczące rozpoczętych budów. Od czerwca 2016 do maja 2017 roku rozpoczęto budowę 93,9 tys. nowych mieszkań. Pierwszy raz w historii polskiego rynku mieszkaniowego rozpoczęto aż tyle inwestycji mieszkaniowych na przestrzeni 12 miesięcy. Ten historyczny rekord nie zdołał jednak przyćmić innych osiągnięć deweloperów, którzy:

  • w przeciągu roku otrzymali aż 126,2 tys. pozwoleń na budowę,

  • w okresie czerwiec 2016 – maj 2017 oddali do użytku aż 79,2 tys. nowych mieszkań.

Co więcej, wyjątkową aktywnością deweloperzy odznaczyli się w maju. Tylko w ciągu miesiąca wydano im aż 11865 pozwoleń na budowę, czyli o 55% więcej niż rok wcześniej. O 76% rdr wzrosła liczba rozpoczętych budów – w maju 2017 zaczęto budować aż 10676 nowych mieszkań. Do użytkowania oddano zaś 6256 lokali mieszkalnych (w tym przypadku wzrost wyniósł 17%).

 

Budowa nowych mieszkań – szanse i zagrożenia

Rynek błyskawicznie wzrasta i jest to pozytywne zjawisko zarówno dla samych deweloperów (którzy mogą się wzbogacać dzięki udanym inwestycjom), jak i kupujących (którzy mają coraz więcej opcji wyboru). Ważne jest jednak, aby deweloperzy nie stracili czujności i w porę ograniczyli rozpoczynanie nowych inwestycji. Przy takim tempie powstawania nowych mieszkań, rynek może się nimi szybko nasycić, a sprzedający będą musieli zacząć obniżać ich ceny. Ci, którzy nie wyczują właściwie tego momentu, mogą okazać się stratni. Muszą zatem cały czas trzymać rękę na pulsie i dokładnie analizować wszystkie zjawiska w mieszkalnictwie.

Góra strony

Osiedle 7 Życzeń