Kraków – dlaczego buduje się tu tak wiele małych mieszkań?

Bardzo duża część nowych mieszkań, które powstają w Krakowie, to lokale określane jako M1, M2 bądź M3 – czyli niewielkie, dwu-, trzypokojowe mieszkania bądź kawalerki. Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta: właśnie takie mieszkania cieszą się największą popularnością i to one są najczęściej kupowane przez inwestorów.

 

Niewielkie mieszkanie – szansa na zakup nieruchomości dla każdego

Czym można wytłumaczyć tak duże zainteresowanie niewielkimi mieszkaniami? Najważniejszym argumentem przy ich wybieraniu jest oczywiście cena, w zestawieniu z ograniczonym budżetem kupujących. Wielu osobom zależy na tym, aby nabyć własną nieruchomość, nie mogą jednak pozwolić sobie na to, by był to wielopokojowy apartament kosztujący ponad milion złotych. Polski rynek nieruchomości wciąż nie jest nasycony, jeśli chodzi o mieszkania tego typu – przeznaczone dla młodych rodzin lub małżeństw (kupowane na własność lub wynajmowane). Deweloperzy zauważyli ten fakt i dlatego budują nowe mieszkania, które w przyszłości zminimalizują ten niedobór.

 

Kraków – wśród nowych mieszkań dominują M1 i M2

W czerwcu 2017 roku w Krakowie na rynku deweloperskim dostępnych było 7760 mieszkań określanych jako M1 lub M2. Pod tym względem Kraków wyprzedziła jedynie Warszawa, gdzie na sprzedaż wystawionych było ponad 11300 takich mieszkań. We wszystkich dużych miastach niewielkie nieruchomości dominują - i jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku. Gdy tylko zacznie się on nasycać, ilość budowanych nowych mieszkań o takim metrażu z pewnością będzie malała.

Góra strony

Osiedle 7 Życzeń