Mieszkanie w mieście czy poza miastem – co wybierają Polacy?

Dlaczego wiele osób decyduje się na mieszkanie na wsi i czy miasta zaczną się stopniowo wyludniać?

Statystyki pokazują, że poziom urbanizacji w Polsce spada. Podczas gdy przez całą drugą połowę XX wieku ludność miast bardzo szybko wzrastała (z 37% w 1950 roku do 62% w 1990 roku), to XXI wiek zdaje się prezentować odwrotną tendencję – choć nie aż tak intensywną. W 2006 roku w Polsce w miastach mieszkało 61,3% ludzi, a 10 lat później o 1,1% mniej. Czy zjawisko dezurbanizacji będzie narastało?

 

Mieszkanie na wsi a mieszkanie w mieście – wady i zalety

Argumentem przemawiającym za mieszkaniem poza miastem jest bez wątpienia większy spokój, więcej ciszy oraz większa swoboda decydowania o swoim domu i przestrzeni wokół siebie. Osoby, które czuły się uwięzione w miejskich blokowiskach, chętnie wyprowadzają się poza miasto, by nacieszyć się przestrzenią. W ten sposób można częściowo wytłumaczyć spadający wskaźnik urbanizacji w Polsce.

Jednak warto zauważyć, że wciąż wiele osób przenosi się ze wsi do miast, które pod względem zatrudnienia, edukacji czy usług mają znacznie więcej do zaoferowania. Co więcej, mieszkanie w mieście nie kojarzy się już obecnie jedynie z blokami z wielkiej płyty. Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe często nawiązuje stylistycznie do zabudowy jednorodzinnej, a nowe osiedla projektowane są tak, by zapewniać kameralny klimat, spokój i dużo zielonej przestrzeni.

W związku z tym zjawisko to raczej nie będzie narastało, choć bez wątpienia migracje ludności i w jedną i w drugą stronę wciąż będą miały miejsce w kolejnych latach. Który trend przeważy – to pokaże dopiero przyszłość.

Góra strony

Osiedle 7 Życzeń