Polacy kupują nowe mieszkania za gotówkę

Czy era mieszkań na kredyt powoli przemija? Świadczyłyby o tym ostatnie dane NBP, z których wynika, że 2/3 nowych mieszkań jest obecnie kupowana za gotówkę. Dla Polaków stała się to alternatywna forma lokowania oszczędności. Czy opłacalna? Wszystko wskazuje na to, że tak.

 

2/3 mieszkań kupowanych bez kredytów

W pierwszym kwartale 2017 roku na konta deweloperów wpłynęło 4,4 mld złotych za mieszkania finansowane bez udziału kredytów, kupione w 7 największych polskich miastach. W porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat jest to kwota trzykrotnie większa – w 2012 roku było to 6,1 mld zł w ciągu całych 12 miesięcy. Jak szacuje NBP, 2/3 nowych mieszkań jest obecnie kupowanych za gotówkę. Czyżby Polacy mieli obecnie więcej oszczędności? A może po prostu postanowili gdzie indziej je ulokować?

 

Zakup nowego mieszkania lepszy od lokaty

Trzymanie pieniędzy na lokacie bankowej nie jest opłacalne ze względu na niskie oprocentowanie. Z kolei zakup mieszkania i oddanie go na wynajem okazuje się przynosić niemałe dochody. Rentowność takiej inwestycji to nawet 4-5%. Szeroka oferta nowych mieszkań od deweloperów sprawia, że jest w czym wybierać. Lokale mieszkalne w atrakcyjnych lokalizacjach, jak np. na Osiedlu 7 Życzeń w Krakowie - szybko znajdują najemców, a mieszkanie zaczyna zarabiać na właściciela. Taka forma lokowania oszczędności staje się coraz popularniejsza i przynosi korzyści zarówno kupującym, jak i samym deweloperom, którzy mogą realizować kolejne udane inwestycje.

Góra strony

Osiedle 7 Życzeń