Polacy wybierają mieszkania z rynku pierwotnego

Polski rynek mieszkaniowy błyskawicznie się rozwija, a analitycy nie boją się już używać sformułowania „boom mieszkaniowy” opisując zjawiska, które obecnie mają na nim miejsce. Dane Eurostatu wskazują, że Polacy kupują najwięcej mieszkań w Europie. Co ciekawe, ogromne jest zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego. To nowe inwestycje są dla nas najbardziej atrakcyjne, a co więcej – całkowicie osiągalne dla większości kupujących.

 

Coraz częściej kupujemy nowe mieszkania

W Polsce kupuje się o połowę więcej nowych mieszkań niż średnio w całej Europie. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje tu fakt, że dopiero od kilkunastu lat są u nas oferowane bardziej atrakcyjne pod kątem estetycznym i praktycznym propozycje. Bloki mieszkalne odeszły już do przeszłości. Obecnie rządzą projekty nawiązujące architektonicznie do budownictwa jednorodzinnego. Kameralne osiedla o spokojnym, rodzinnym klimacie to inwestycje, na które najczęściej decydują się deweloperzy – ponieważ to te propozycje cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących.

Ponad połowa osób, które planują kupić mieszkanie, deklaruje, że bierze pod uwagę wyłącznie propozycje rynku pierwotnego, podczas gdy zaledwie co dziesiąty poszukujący mieszkania Polak wyklucza rynek pierwotny na rzecz wtórnego. W ubiegłym roku większość wydanych na mieszkania pieniędzy została przeznaczona na zakup nowych mieszkań. Co ciekawe, wzrasta też zainteresowanie nieruchomościami i luksusowymi, które coraz częściej są w zasięgu możliwości Polaków. Standard życia w Polsce wzrasta, a wraz z nim zauważalnie zmienia się branża deweloperska i jej oferta.

Góra strony

Osiedle 7 Życzeń